Piękne ale niebezpieczne |
Dowiedz się jak wezwać pomoc w górach i po prostu przeżyj
Zanim wybierzemy się na wędrówkę na jakikolwiek szlak górski, powinniśmy zapoznać się z systemem wysyłania sygnałów wzywania pomocy. Gdy ulegniemy wypadkowi taka wiedza może nam uratować życie.
W dzisiejszych czasach najłatwiejszym sposobem powiadamiania służb ratunkowych jest wystukanie jednego z numerów służb ratunkowych na swoim telefonie komórkowym( GOPR/TOPR 601 100 300, 985 lub międzynarodowy numer alarmowy 112).
Po wybraniu numeru i połączeniu się z osobą dyżurującą:
- przedstaw się,
- postaraj się w miarę dokładnie określić miejsce, w którym jesteś(np. szlak, którym podążałeś),
- powiedz co się stało,
- poinformuj ile osób jest z tobą, ile jest poszkodowanych, jaki jest ich stan (czy przytomne i czy została już udzielona jakakolwiek pomocy),
- powiadom czy w tej chwili jesteś w bezpośrednim zagrożeniu życia,
- pamiętaj, że rozmowę zawsze kończy przyjmujący zgłoszenie ratownik,
- Przy słabym zasięgu lub bardzo słabej baterii można spróbować wysłać wiadomość SMS na numer 601 100 300 z powyższymi informacjami.
Telefon komórkowy może się bardzo przydać w ważnym momencie, jednak kiedy zaskoczy nas brak zasięgu czy rozładowana bateria musimy poradzić sobie w inny sposób, korzystając np. gwizdka lub z latarki(w nocy).
Międzynarodowym znakiem wzywania pomocy na obszarze górskim jest sygnał polegający na wysyłaniu 6 impulsów dźwiękowych lub świetlnych na minutę (tj. sygnał co 10 sekund). Po sześciu impulsach następuje minuta przerwy, po czym cykl się powtarza.
Potwierdzenie odebrania sygnału wzywania pomocy powinno odbyć się poprzez wysłanie impulsu w postaci 3 sygnałów na minutę (tj. co 20 sekund), następnie minuta przerwy, po czym cykl się powtarza.
Taką samą zasadę stosujemy wysyłając sygnały świetlne.
Wzywając pomoc pamiętaj żeby:
- swoje wezwania pomocy kierować w stronę prawdopodobnego przejścia szlaku, lub trasy,
- gdy usłyszysz głosy albo zauważysz światła ponów wołanie o pomoc, lub sygnalizację świetlną
- gdy możesz się poruszać znajdź miejsce dające bezpieczne schronienie (np. na półce skalnej,osłoniętej przed spadającymi kamieniami), gdzie będziesz czekać na nadejście pomocy,
- gdy
znajdziesz się na trasie narciarskiej lub szlaku poproś napotkanego
turystę lub narciarza aby przekazał informacje o wypadku ratownikowi
GOPR/TOPR, osobie z obsługi schroniska, kolejki, wyciągu, itp.
Maszerując przez góry zdarzyć się może, że usłyszysz albo zauważysz sygnały wzywania pomocy. W takim wypadku:
- postaraj się zapamiętać możliwie najwięcej szczegółów dotyczących miejsca skąd dochodzi sygnał (np.: w żlebie, na oblodzonej powierzchni, na trasie narciarskiej (kolor, lub nr trasy), w pobliżu szlaku - określ w miarę możliwości dokładnie miejsce wypadku),
- odnieś swoją pozycję do otoczenia, aby trafić lub wskazać to miejsce ekipie ratującej,
- zapamiętaj dokładne istotne informacje dotyczące miejsca wypadku, samego poszkodowanego, bądź zaginięcia osoby,
- jeśli jesteś w grupie zostaw kogoś na miejscu wypadku z poszkodowanym i możliwie szybko wezwij pomoc, ewentualnie zostań sam przy poszkodowanym, wysyłając swoich współtowarzyszy w celu wezwania pomocy.
- w zależności od sytuacji wzywając pomoc możesz powiadomić ratowników TOPR/GOPR, osobę z obsługi schroniska, wyciągu, kolejki, funkcjonariusza Straży Granicznej, osobę dyżurującą pod numerem 985, 601 100 300 lub 112.
Zgłaszając wypadek ratownikowi dyżurnemu przekaż mu informację:
- gdzie nastąpił wypadek,
- ile osób uległo wypadkowi,
- w jakim stanie są osoby poszkodowane(przytomne, nieprzytomne, widoczne złamania, itd.)
- w jakim wieku są poszkodowani,
- o twoich danych(imię,nazwisko), gdyż każda osoba zgłaszająca wypadek bądź zaginięcie jest zobowiązana do podania swoich danych osobowych.
Może się zdarzyć, że w chwili kiedy będziesz potrzebował pomocy akurat będzie przelatywał śmigłowiec, wtedy warto wiedzieć, że sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES / TAK). Oczywiście nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału. W przypadku gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewę trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO / NIE).
Wzywanie pomocy w górach |
Nr ratunkowy TOPR/GOPR - 601 100 300,
Nr GOPR - 985,
Międzynarodowy numer alarmowy – 112.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.