Palnik DIY, czyli zrób kuchenkę z puszek i po prostu przeżyj
Prawidłowo rozpalony palnik.
|
Czasami w życiu mogą się zdarzyć sytuacje kiedy nie będziemy dostatecznie przygotowani na sytuacje kryzysowe. Może się zdarzyć, że w czasie wędrówki nasz sprzęt zostanie uszkodzony lub zagubiony.
W takich momentach może przyjść nam z pomocą podstawowa wiedza i odrobina zdolności manualnych. Dlatego warto dowiedzieć się jak można zrobić coś pożytecznego z przedmiotów pozornie niepotrzebnych. Jedną z takich przydatnych umiejętności jest budowa palnika na paliwo w płynie, który pozwoli nam się ogrzać, zagotować wodę czy przygotować strawę (pod warunkiem, że mamy do niego paliwo).
Budowa palnika na paliwo płynne nie jest skomplikowanym zajęciem i nie wymagająca wielu nakładów pracy czy skomplikowanych narzędzi. Wystarczy, że będziemy w posiadaniu noża i znajdziemy gdzieś dwie identycznej średnicy puszki po piwie lub po jakimkolwiek napoju (wszędzie ich pełno, nawet w lesie).
Kiedy mamy dwie puszki wystarczy odciąć od nich dna na jednakowej wysokości (ok 3 cm), brzegi jednej części zagniatamy do środka w taki sposób aby drugą część można było na nią wsunąć. Po połączeniu dwóch części w górnej robimy dookoła puszki otwory i jeden na samym środku. Otwory możemy zrobić przy pomocy końcówki ostrza noża, gwoździem czy szpikulcem. Następnie przez otwór zrobiony na środku puszki wlewamy paliwo i zakrywamy go np. monetą. Następnie wlewamy paliwo w zagłębienie puszki (tam gdzie się znajduje moneta) i podpalamy. Płonące w zagłębieniu puszki paliwo podgrzewa całość, a to powoduje parowanie paliwa nalanego do wnętrza puszki i zapłon jego oparów.
Jako paliwo do palnika możemy użyć benzyny, rozpuszczalników, czy spirytusu. Wg mnie najlepszym paliwem do tego typu palników jest spirytus, ponieważ podczas spalania nie powstaje czarny, gęsty dym. Oczywiście spirytus rektyfikowany jest zbyt drogi żeby używać go do spalenia, ale równie dobrze sprawdzi się tańszy spirytus salicylowy czy denaturat.
Przygotowany materiał na kuchenkę. |
Oznaczenie pisakiem miejsce cięcia. |
Przygotowane denka puszek. |
Ścianki jednej części zaginamy do środka aby łatwiej się elementy składały. |
Płonące w zagłębieniu puszki paliwo. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.